Як керувати судном?

Як керувати судном?Дуже багато допитливих людей – дорослих та й навіть школярів цікавиться і задають питання "Як керувати судном?". В цій статті ми спробуємо дати відповідь на це питання, проте варто розуміти, що наша стаття може задати тільки напрямок Вашого розвитку у вивченні цього питання, тому як професія судноводія дуже багатогранна, в неї входить дуже багато різних наук, а на кожну з цих наук написана не одна книжка. Тому все росказати ми не зможемо, але на що треба звернути увагу це будь-ласка…

Для того, щоб здійснювати керування судном треба знати за рахунок, чого воно здійснюється. А здійснюється воно, за рахунок технічних засобів керування судном до яких відносяться: перо руля, грубний гвинт, гребний вал та інші деталі цих елементів.

Технічні засоби керування судном

МЕТОДИ ПРОВОДКИ СУДНА

На внутрішніх водних шляхах існує два методи керування судном:

І-й метод — лоцманський — оснований на візуальному сприйнятті судноводієм умов та району плавання. Судноводій керує судном в залежності від сприйнятої інформації.

ІІ-й метод — штурманський — оснований на сприйнятті судноводієм інформації, яку він отримує від навігаційних приладів та посібників.

Як правило на практиці використовується комбінація І та ІІ методів. В чистому виді будь-який з методів дуже рідко використовується окремо один від одного.

До навігаційних карт тапосібників належать: радіолокатор (РЛС), радіопелінгатор, супутниковий навігатор, гірокомпас, посібник, лоцманська карта та інші.


МАНЕВРЕНІСТЬ СУДНА

Маневреність — це здатність судна змінювати швидкість та напрямок руху. Маневреність складається з трьох фундаментальних понять: 

  • інерційні якості
  • хідкість
  • керованість

Інерційні якості — вказують на шлях, який проходить судно в залежності від зміну режимів роботи суднової енергетичної установки. Інерційні якості основані на фізичному твердженні: мірою інерції є маса судна.

Гальмівний шлях — це відстань яку проходить судно після ПОВНИЙ ВПЕРЕД — ПОВНИЙ НАЗАД.

Вибіг — це відстань, яку проходить судно з: ПОВНИЙ ВПЕРЕД — СТОП

Розгін — це відстань, яку проходить судно з: СТОП — ПОВНИЙ ВПЕРЕД


КЕРОВАНІСТЬ СУДНА

Керованість — це морехідна якість судна, яка складається з двох протилижених понять: стійкість на курсі та поворотливість

Стійкість на курсі — це здатність судна витримувати заданий напрямок руху.

Поворотливість — це здатність судна змінювати напрямок руху в залежності від бажання судноводія.

Виникає питання чому ці поняття протилежні? Тому що для того, щоб судно було стійким на курсі необхідно, щоб судно мало співвідношення довжини та ширини максимально більшим, а для того щоб судно поворотливішим необхідно, щоб співвідношення довжини ширини було, як можна меншим.


ЦИРКУЛЯЦІЯ СУДНА

Циркуляція судна — це проце повороту судна, який складається з трьох періодів: маневрений, еволюційний та періоду встановившоїся циркуляції.

Циркуляція суднаІ період — маневрений — період від початку перекладки руля до початку повороту.

ІІ період — еволюційний — період від початку повороту до встановишоїся циркуляці. Еволюційний період продовжуватиметься доки судно не розвернеться на 90º відносно першопочаткового положення.

ІІІ період — період встановившоїся циркуляції — період коли судно починає описувати коли і має кутову швидкість.

 

 

Як видно з малюнку при русі судна прямолінійним курсом по бажанню повертає в сторону, але не відразу, а через певний час і спочатку повертає в протилежну сторону повороту, але цей момент на практиці, як правило на практиці практичний непомітний, а вже потім повертає в потрібну сторону.

 

В данній статті ми тільки спробували описати деякі процеси та поняття безпосереднього керування судном, але повірте для того щоб дати повну відповідь на питання "Як керувати судном?" цього не достатньо, це тільки основи основ судноводіння, а ще є і лоція, і навігація, і різні маневри суден, вогні суден, вогні та знаки навігаційної обстановки, правила плавання, прокладання курсів, визначення положення судна в морі та багато чого іншого цікавого, потрібного. В подальшому ми будемо писати статті на ці теми. Чекайте нових випусків у рубрику "Як керувати судном?".