Класифікація перекатів

Класифікація перекатів на річціЯк ми і обцяли продовжуємо висвітлювати питання: "Що таке перекат на річці?" і в данній публікації ми поговоримо про класифікацію перекатів. В минулій статті ми розказали, які існують види перекатів, а тепер більш детально розкажемо про кожен вид. Отже існує 4-типи перекатів: перекат без затонної частини, перекат з затонною частиною, перекат розсип, груповий перекат. Розглядаємо:

ПЕРЕКАТ БЕЗ ЗАТОННОЇ ЧАСТИНИ. Плесові лощини не заходять одна за одну; перекат стійкий; на перекаті не існує неправельних течій; перекат має глибоке і широке корито.

Перекат без затонної частини

 

ПЕРЕКАТ З ЗАТОННОЮ ЧАСТИНОЮ. Плесові лощини заходять одна за одну; перекат не стійкий; на перекаті існують неправельні течії; перекат має вузький судновий хід з крутим перевалом і не глибоке корито.

Перекат з затонною частиною

 

ПЕРЕКАТ РОЗСИП. Утворюється в широких частинах річок, де швидкості потоку не вистачає на формування, звичайної седловини; перекат дуже не стійкий; має неправельні течії; велику кількість осередків і дуже важкий для судноплавства.

Перекат розсип

 

ГРУПОВИЙ ПЕРЕКАТ. представлчє собою ділянку русла, на якій поблизу одне від одного знаходяться кілька перекатів різного типу. Судновий хід звивистий; перекат не стійкий; на перекаті існують неправельні течії; протяжність групового перекату може досягатти кількох десятків кілометрів. Цей різновид перекатів досить таки складний для судноплавства.

Груповий перекат

 

У того хто читає цю статтю може виникнути питання: "А що означає стійкий перекат чи не стійкий?", відповідаємо: стійкий – означає, що погано піддається руйнуванню річковим потоком, а не стійкий – легко піддається руйнуванню та змінні з часом.