Міцність корпусу судна

Міцність корпусу судна — це здатність корпусу судна не руйнуватися і не змінювати свої форми під дією зовнішніх сил, що прикладені до судна по всій довжині.

 

Розрізняють такі види міцності корпусу судна:

  • загальну
  • місцеву

Загальна міцність корпусу судна (повздовжня) — це здатність корпусу судна витримувати дію зовнішніх сил, що прикладені по всі довжині судна

Місцева міцність корпусу судна — це здатність окремих елементів конструкції корпусу протидіяти дії зовнішніх сил, таким як: тиск забортної води на корпус судна та іншим зосередженим навантаженням.

 

Вигинаючі, скручуючі інші моменти, що виникають в корпусі судна при його загальних деформаціях, являються наслідком дії на судно таких зовнішніх сил:

Міцність корпусу судна

Міра дії цих зусиль в різноманітних умовах експлуатації корабля неоднакова. Наприклад, при штормі найбільше значення для міцності корпусу мають гідростатичні і гідродинамічні навантаження разом з гравітаційними і інерційними зусиллями, у меншій мірі – дія вітру.

В умовах знижених температур необхідно враховувати температурні дії, які викликають температурну напругу і несприятливо впливають на механічні властивості металу корпусу. У особливих випадках експлуатації слід враховувати льодові навантаження, навантаження при докуванні, різкі температурні перепади та ін.

міцність корпусу судна

Розрахунок загальної міцності судна зводиться до визначення розмірів його міцних зв'язків і обчислення внутрішньої напруги, що виникає в них під дією прикладених сил. Якщо виникаюча напруга не перевершує тих, що допускаються для цього матеріалу, то міцність судна вважається забезпеченою; якщо ж навпаки, то слід збільшити розміри зв'язків і знову зробити розрахунок міцності. Для такого розрахунку необхідно знати момент опору поперечного перерізу посередині довжини корпусу судна. Під зв'язками варто розуміти в першу чергу конструкцію систему набору корпусу судна. Також додатковими зв'язками являються різні ребра жорсткості, книці, підкріплення балок тощо.

Конструктивні елементи і зв'язки корпусу судна

Конструктивні елементи та зв'язки корпусу судна

 

Для забезпечення місцевої міцності окремих конструкцій передбачають їх спеціальне місцеве підкріплення, що місцево забезпечують міцність конструкції.

Для забезпечення необхідної стійкості конструкцій на них встановлюють додаткові ребра жорсткості або інші які-небудь підкріплення.

Корпус судна. Міцність

Корпус судна. Міцність

 

Міцність суднаПри побудові судна корпус судна приймається, як порожниста складена балка складної конструкції.

Розрахунок такої балки зводиться до обчислення моменту опору еквівалентного бруса, який представляє собою умовну складену балку, окремі частини якої мають площу і розташування по висоті, аналогічні відповідним елементам міцних зв'язків корпусу, що беруть участь в забезпеченні подовздовжньої міцності судна.