Морські походи козаків

Морські походи козаківНаприкінці 16 століття турецько-татарських грабіжницьких походи углиб України стали нормою, а Річ Посполита не могла захистити своїх південних кордонів, оскільки вела постійні війни з сусідніми країнами Волощиною, Московією, Швецією. Тому українське козацтво остаточно усвідомлюючи необхідність мати власну потужну флотилію, щоб впливати на розвиток подій на чорноморському узбережжі.

Військовий флот козаків складався з "бойових чайок" на яких козаки і здійснювали свої походи на турків.

Вже в 17 ст. запорожські козаки здійснили успішні морські походи, а козацький флот, завдяки реформам кошового Сагайдачного зміцнів організаційно і збільшив свою чисельність. Протягом перших двох десятиліть 17 століття козаки здобули блискучі перемоги в боротьбі з Кримським ханством та султанською Туреччиною. 

Початком визначних перемог став успішний морський похід запорожців навесні 1602 року. На тридцятьох чайках і кількох трофейних галерах вони прийшли під Кілію, Акерман у гирлі Дністра і болгарське місто Варна й розгромили турецький флот. З цього розпочався повальний успіх запорожців на морі. Пізніше, протягом наступних 15 років, вони захоплювали Азов, Кафу, Трапезунд, Трабзон, Синоп та інші міста, завдаючи суттєвих втрат османам уздовж всього чорноморського узбережжя.

Морські походи козаків

На берег запорожці зійшли між столичними портами Мізевною і Архіокою, зруйнувавши їх. Осатанілий султан дав наказ наздогнати запорожців, які з трофеями відпливли назад. Козаки були змушені прийняти важкий бій біля гирла Дунаю, спромоглися навіть взяти на абордаж кілька галер і привести їх до Очакова, де спалили на очах турецького війська.

Це страшенно лютило турецького султана й він поставив вимогу перед Польщею – вплинути на козаків і припинити їхні морські походи. Щоби примусити поляків пристати на його умови, султан послав велике військо в Україну.

Коронний гетьман Станіслав Жолкевський, невпевнений у перемозі польських військ, вирішив укласти мир із турками. Це сталося 17 вересня 1617 року у містечку Буші.

Поляки зобов’язувалися приборкати козаків та заборонити козакам виходити в Чорне море. Однак погрози особливо не залякали запорожців. Упродовж усього літнього періоду 1619 року вони успішно діяли на Чорному морі. У морських походах 1620 року загалом узяли участь майже 1500 чайок, а сутички з турками велися з ранньої весни до пізньої осені.

Весняний морський похід 1621 року для запорожців був невдалим, але вже влітку заново сформована флотилія козаків розгромила турецьку ескадру, потопивши 20 галер, а решту змусила втекти. Козаки напали на Стамбул і Галац. У цей час на морі діяла 10-тисячна флотилія запорожців. Перша чверть XVII стала апогеєм слави козацького флоту. Українські історики називають 1613 – 1620 роки героїчною добою козацьких морських походів.

Також пам'ятним був 1624 рік, коли козаки тричі нападали на Константинополь, незважаючи на домовленості і протидію, що їм чинина Річ Посполита і Туреччина, аби не допустити нових морських походів запорожців. Так, було спалено значну частину човнів на Дніпрі.