Що таке перекат на річці?

Що таке перекат на річці?Багато людей цікавляться річковою лоцією і сьогодні ризкриваємо складні питання будови річки, і темою ми вибрали нашої статті "Що таке перекат на річці?" Давайте розглянемо основні поняття питання. Отже:

Перевал — це наносне утворення, яке утворене внаслідок заструги річки у виді косового валу, який перетинає русло в місцях спряження ізгибів різних напрямків.

Перекат — це наносне утворення, яке утворилося внаслідок заструги річки при цьому вал з наносів повністю перетинає русло. Наносами, як правило єпісок або каміння в руслі.

Класична будова річкового перекату зображена на малюнку нижче.

Будова перекату

Перекат, як правило утворюється внаслідок наявності зигзагу русла при умові, що водний потік не може зупинити росту заструги (піску) верхнього побачня і вона повністю пересікає русло і утворює седловину.

Поперечний переріз седловини показано на малюнку нижче. Треба зазначити, що над седловиною можна побачити відмінні від іншої частини водної поверхні характерні "хвильки", які визвані тим, що течія упираючись в напорний скат, змінює свій напрямок вверх на поверхню води. Також варто сказати, що візуально поверхні води до седловини та після відрізняються, але не завжди це так помітно, оскільки це залежить від багатьох факторів, але на малих річках це більш виражено, а на великих менше. 

Переріз седловиниСедловина — це вал з наносів, який повністю перетинає русло. До елементів седловини належить: напорний скат, гребінь та підвалля.

Підвалля — це найбільш важке місце при проводці суден через перекат.

Корито — це глибоководна частина седловини по якій проходить судновий хід.

Вибоїна — це вимита невелика затоніна у верхній частині перекату.

Затоніна — це невеликий затон нижче верхнього побачня, утворюється за закоском, який може бути значної глибини.

Верхній та нижній побачень — відповідні коси перекату.

Верхня та нижня плесові лощини — глибоководні ділянки. 

 

Деякі зображення, що допоможуть зрозуміти тему:

Режими перекатів. Стан перекатів залежить від різних обставин і може змінюватися на протязі року за багаторічний період.

При підвищеному рівні води під час половоддя на перекатах у великій кількості відкладаються наноси.

В період меженних (маловодний режим річки) паводків ухил на перекаті зменшується і корито перекату наповнюється наносами із продуктів розмиву дна верхньої плесової лощини. Перекати постійно передвигаються вниз по течії — приблизно, як і заструги.

В зимовий період при льодоставах і заторах відбувається зміна в напрямку і швидкістю течій, що призводить до розмиву берегів, дна, кос, перекатів і до утворення нових перекатів. 

За багаторічний період період може відбутися переміщення перекатів, повне їх знищення, значне переформування або виникнення нових.

Кам'янисті перекати зустрічаютьяс на річках, які перетікають в районах гірських областей або моренних відкладень. Кам'янисті перекати мають не тільки загальні властивості, як і звичайні перекати, але відрізняються від них стійкістю положення за рахунок кам'янистих гряд, розсипу окремого каміння або значних галечних відкладень. На кам'янистих відкладеннях відбувається формування пісчаних наносів у вигляді кос, побачнів, осередків. Такі перекати важкі для судноплавства через малі глибини, вузького звивистого суднового ходу, великих швидкостей потоку і неправельних течій.

Для того, щоб візуально показати Вам, як виглядає запрошуємо переглянути не велику галерею фотографій перекатів. Переважно зображені перекати малих річок, оскільки на великих не завжди їх видно, так яскраво, але там відбуваються ті ж процеси.

У людей розумних може виникнути таке питання: "Якщо перекат не так яскраво помітний, то як судноводію пройти його, тим більше, що карти немає?" А відовідь дуже проста: берегові навігаційні знаки передбачають систему створів, їх існує три види і саме вони допомагають судноводію зоорієнтуватися, де він знаходиться відносно судноплавної частини переката.

Ще пропонуємо переглянути відео, яке дає більш чітке розуміння будови перекатів, знову ж таки на прикладі малої річки

Всього розрізняють 4-ри основних типи перекатів:

1) перекат без затонної частини

2) перекат з затонною частиною

3) перекат розсип

4) груповий перекат

 

ПРОДОВЖЕННЯ ТЕМИ БУДЕ. ЧЕКАЙТЕ "КЛАСИФІКАЦІЯ ПЕРЕКАТІВ" >>>