Спеціальність “Судноводіння”

спеціальність "судноводіння"Однією з найбільш складних, цікавих, прибуткових та відповідальних спеціальностей на сьогоднішній день є спеціальність судноводіння.

На цю спеціальність в Україні здійснють підготовку досить таки не мало навчальних закладів, але які дипломи та перспективи отримують їхні випускники, спробуємо в цій статті розібратися.

Загалом треба сказати, що існує два види судноводіння: це судноводіння на внутрішніх водних шляхах та судноводіння на морських водних шляхах. Також існують різні рівні підготовки судноводіїв:

  • рівень кваліфікованого робітника
  • рівень молодшого спеціаліста/молодшого бакалавра
  • рівень бакалавра
  • рівень магістра

Кожен з вище перерахованих рівнів дає випускнику свої можливості. Ці можливості визначають такі документи: Міжнародна конвенція про підготовку, дипломування моряків та несення вахти (ПДМНВ-78/95), наказ міністерства інфраструктури України № від00.00.0000р. "Положення присвоєння ", наказ Міністерства Інфрастуктури України №490 від 00.00.0000 р.

Спеціальність  судноводіння

Диплом кваліфікованого робітника

На рівень "кваліфікованого робітника" в Україні єдиним професійно-технічним навчальним закладом, який готує командний склад для внутрішніх водних шляхів є Київське вище професійне училище водного транспорту, яке готує фахівців за суміщенням професій "судноводій, помічник механіка", оскільки на відмінно від морських водних шляхів, де йде розділення професій, на внутрішніх водних шляхах йде суміщення професій. Диплом дає право займати посади судноводія-помічника механіка (3 пом. капітана- 3 пом.механіка), а також капітана-механіка на всіх ВВШ України (в тому числі на українських та європейських внутрішніх водних шляхах річки Дніпро, Дунай та інші).

 

Диплом молодшого спеціаліста/молодшого бакалавра

Фахівцю такого рівня присвоюється кваліфікація "штурмана" і дає право займати посади вахтового помічника капітана морських суден валовою місткістю 500 одиниць і більше.

Фахівцю такого рівня може бути присвоєне звання "капітана прибережного плавання" та отримання права на зайняття посади капітана морських суден валовою місткістю менше ніж 500 одиниць у прибережному плаванні, тобто судноводія малотоннажного судна.
 

Диплом бакалавра

Фахівцю такого рівня присвоюється кваліфікація "штурмана далекого плавання" і дає право займати посади старшого помічника капітана морських суден валовою місткістю 500 одиниць і більше.

Для присвоєння звання "капітана малого плавання" та отримання права на зайняття посади капітана морських суден валовою місткістю 500 одиниць і більше в малому плаванні.

 

Диплом магістра

Фахівецю такого рівня присвоюється кваліфікація "капітана далекого плавання" і дає право займати посади капітана морських суден валовою місткістю 500 одиниць і більше.

 

Але навіть маючи диплом, стати моряком чи безпосереньо капітаном не так просто. Перед тим, як абітурієнтам вступати на спеціальність судноводіння варто розуміти, що шлях до посади капітана чи будь-якої іншої високої посади на судні лежить не тільки через диплом, а й через досвід. Всі капітани були спочатку матросами, потім 3-ми помічниками капітана, потім 2-ми помічниками капітана, потім 1-ми помічниками капітана, старшими помічниками капітана, а вже й потім капітанами і виключень в цій практиці немає. Приходьте вчитися на цю цікаву спеціальність і ви не пошкодуєту.